Разлика помеѓу преработките на „Пливање на светското првенство во водени спортови 2009 - 100м грбно во машка конкуренција“

нема опис на уредувањето
(Креирана страница со: {{2009 World Aquatics Championships}} {{main|Swimming at the 2009 World Aquatics Championships}} The '''Men's 100m Backstroke''' at the [[2009 World Aquatics...)
 
{{2009 Светско Акватичко Првенство}}
{{2009 World Aquatics Championships}}
{{main|Swimming at the 2009 World Aquatics Championships}}
 
Трката на '''100м мажи грбно''' на [[2009 Светско Акватичко Првенство]] ќе се одржи во Понеделник, 27 July (Прелим и Полуфинале) и вечерта на 28 јули (финале) на стадионот Форо Италико во [[Рим]].
The '''Men's 100m Backstroke''' at the [[2009 World Aquatics Championships|2009 World Championships]] took place Monday 27 July (prelims and semifinals) and on the evening of Tuesday 28 July (final) at the [[Foro Italico]] in [[Rome|Rome, Italy]].
 
 
Постоечки '''рекорди'''пред стартот на натпреварувањето беа:
The existing '''records''' at the start of the event were:
*СР: 51.94, Арон Пирсол, САД, 8 јули 2009, Индијанаполис
*[[World record progression 100 metres backstroke|World Record (WR)]]: 51.94, [[Aaron Peirsol]], USA, 8 July 2009, [[Indianapolis, Indiana|Indianapolis, USA]]
*ШР: 52.98, Арон Пирсол, САД, Мелбурн 2007 <small>(27 март 2007)</small>
*[[List of World Championships records in swimming|Championships Record (CR)]]: 52.98, [[Aaron Peirsol]], USA, [[Swimming at the 2007 World Aquatics Championships – Men's 100m backstroke|Melbourne 2007]] <small>(27 March 2007)</small>
 
==медалисти==
==Medalists==
{| class="wikitable" style="text-align:left"
|- align="center"
| width=200 bgcolor=gold|'''GoldЗлато'''||width=200 bgcolor=silver|'''SilverСребро'''|| width=200 bgcolor=CC9966|'''BronzeБронза'''
|-
|[[JunyaЈунја Koga]]Кога<br />''{{JPN}}''
|[[HelgeХелге Meeuw]]Меу<br />''{{GER}}''
|[[AschwinАшвин Wildeboer]]Вилдбор<br />''{{ESP}}''
|}
==Heats==