Цхинвал: Разлика помеѓу преработките

Додадени 15 бајти ,  пред 13 години
с
Бот менува: Image -> Податотека
Нема опис на уредувањето
с (Бот менува: Image -> Податотека)
[[ImageПодатотека:Pmt.jpg|250px|thumb|Споменик за жртвите од грузиско-осетискиот конфликт.]]
'''Цхинвали''' ([[Осетиски јазик|осетиски]]: Цхинвал или Чъреба, [[Грузиски јазик|грузиски]]: ცხინვალი) е [[главен град]] на [[де факто]] независната и признатата од [[Русија]] и [[Никарагва]] Република [[Јужна Осетија]]. Според [[Грузија|грузиската]] званична административна поделба, Цхинвали е град во регионот [[Внатрешна Картли]]. Градот се наоѓа на реката [[Голем Лиакви]], на приближно 100 km североисточно од [[Тбилиси]], главниот град на Грузија.
 
941.847

уредувања