Разлика помеѓу преработките на „Фриз“

Додадени 15 бајти ,  пред 11 година
с
Бот менува: Image -> Податотека
с (Бот Додава: io:Friso)
с (Бот менува: Image -> Податотека)
[[ImageПодатотека:фриз.jpg|thumb|300px|Фриз (означен со стрелка)]]
 
Во [[архитектура]]та, '''фриз''' е широкит средишен дел на [[перваз]]от кој може да биде неукрасен или — кај [[Јонски ред|Јонкскиот]] и [[Коринтски ред|Коринтскиот]] ред — украсен со [[барелјеф]]и. Кај астиларниот ѕид фризот лежи на [[архитрав]]от и врз него има [[ѕиден украс|ѕидни украси]] од [[корниз (архитектура)|корнизот]].
941.847

уредувања