Разлика помеѓу преработките на „Ференц Казинци“

Додадени 15 бајти ,  пред 12 години
с
Бот менува: Image -> Податотека
с (Бот Додава: ko:커진치 페렌츠)
с (Бот менува: Image -> Податотека)
[[ImageПодатотека:Kazinczy.jpg|thumb|right|200px|Ференц Казинци]]
 
'''Ференц Казинци''' ([[27 октомври]] [[1759]] – [[22 август]] [[1831]]) е [[Унгарија|унгарски]] [[поет]], најнеуморниот агитатор на регенерацијата на [[унгарски|унгарскиот јазик]] и литература на крајот од 18-ти и почетокот на 19-ти век. Неговото име денес е поврзано со Големата Јазична Реформа на 19-тиот век, кога се исковуваат и возобновуваат илјадници зборови, кои му овозможуваат на унгарскиот јазик враќање на патот на индустриско-технолошкиот напредок и негово прогласување за официјален јазик во [[Унгарија]] во [[1844]].
941.847

уредувања