Разлика помеѓу преработките на „Улрих Цвингли“

Додадени 15 бајти ,  пред 11 година
с
Бот менува: Image -> Податотека
с (Бот Додава: rm:Ulrich Zwingli)
с (Бот менува: Image -> Податотека)
[[ImageПодатотека:Ulrich-Zwingli-1.jpg|thumb|right|thumb|Портрет на Улрих Цвингли од 1531 година насликан од [[Ханс Аспер]], Музеј на ликовната уметноста во [[Винтербур]].]]
'''Хулдрих''' ('''Улрих''') '''Цвингли''' ([[1 јануари]] [[1484]]-[[11 октомври]] [[1531]]) е водач на [[Реформација|рефоемацијата]] меѓу германското население во [[Швајцарија]].Тој заедно со [[Жан Калвин]] којшто го ширел движењето меѓу француското население е од големо значење за отфрлање на влијанието на [[Католичка црква|католичката црква]] во Швајцарија.Улрих Цвингли е роден во време на пораст на [[патриотизам|патриотизмот]] во Швајцарија.Тој студирал на [[универзитет|универзитетите]] во [[Виена]] и [[Базел]],во одделот за [[хуманизам]].Со продолжувањето на студиите тоој истовремено бил и свештеник(пастор) во [[Гларус]],а потоа и во [[Ајнзиделн]] при што бил под големо влијание на [[Десидериус Еразмус]].
 
941.847

уредувања