Тетрастил: Разлика помеѓу преработките

Додадени 15 бајти ,  пред 14 години
с
Бот менува: Image -> Податотека
[непроверена преработка][непроверена преработка]
Нема опис на уредувањето
с (Бот менува: Image -> Податотека)
[[ImageПодатотека:TempleOfPortunus-ForumBoarium.jpg|200px|thumb|right|[[Портунов храм]] во тетрастил]]
[[Слика:tetrastil.png|thumb|right|200px|Цртеж на [[Храм на Атена Ника|храмот на Атена Ника]] во тетрастил]]
Кај [[Класична архитектура|класичната архитектура]], '''тетрастил''' е [[колонада|колонадирано]] [[портико]] со четири столба, обично на [[храм]], или зграда со тетрасилска колонада. Тетрастилот често го употребувале [[Стари грци|старите грци]] и [[етрурци]]те за мала архитектура кај јавните згради и [[амфипростил]]ски олтари кај големите [[хексастил]]ски храмови во светилиштата.
941.847

уредувања