Сода-вода: Разлика помеѓу преработките

Додадени 15 бајти ,  пред 12 години
с
Бот менува: Image -> Податотека
Нема опис на уредувањето
с (Бот менува: Image -> Податотека)
[[ImageПодатотека:Soda bubbles macro.jpg|thumb|right|260px|Зголемена слика на меурчиња од гас во сода-вода.]]
'''Сода-вода''', позната и како '''газирана вода''' или '''кисела вода''', е вид на [[минерална вода]] која настанува од обична вода {{Хемиски|H|2|O}}, во која е растворен гасот јаглероден диоксид {{Хемиски|CO|2}}. Притоа се создава реверзибилна реакција, односно динамичка рамнотежа, во која дел од молекулите на гасот и водата реагираат и формираат јаглеродна киселина {{Хемиски|H|2|CO|3}}, а дел од молекулите од гасот остануваат во водата во форма на меурчиња. Оттаму и киселиот вкус на газираната вода.
 
941.847

уредувања