Разлика помеѓу преработките на „Ролинг стоунс“

Одземени 2 бајти ,  пред 11 година
с
Бот менува: превзема... -> презема...
с (Бот Додава: war:The Rolling Stones)
с (Бот менува: превзема... -> презема...)
'''Ролинг Стоунс''' (англ. ''The Rolling Stones'') се [[британска музика|британски]] [[рокенрол]] [[бенд]] кој станал познат во [[60ти]]те години. Тие се оригинални во мешањето на разни правци од американските композиции во нова форма на популарна музика. На почетокот на нивната кариера тие свиреле преработки на [[блуз]], [[ритам и блуз]], [[кантри]] и [[рокенрол]] музика. Нивните први нумери биле преработки на песни [[Чак Бери]], [[Роберт Џонсон]], [[Скримин Џеј Хокинс]], [[Мади Вотерс]] и [[Хенк Вилијамс]], меѓу другите. Иако основачите на бендот [[Мик Џегер]] и [[Кит Ричардс]] се сметаат за едни од најголемите [[Текстописец|текстописци]] во [[популарна музика|популарната музика]], бендот никогаш не престанал да биде инспириран и од другите жанрови. [[Реге]], [[панк]], и [[денс]] музика, сите жанрови наоѓаат место на нивните плочи.
 
Гитаристот (и првичниот фронтмен) [[Брајан Џонс]], иако популарен и харизматичен, бил избркан од групата во [[1969]] и умрел со таинствена смрт подоцна во таа година, претпоставена несреќа во тоа време, иако постојат обвинувања дека тој бил [[Убиство|убиен]]. Џегер и Ричардс ќе го превзематпреземат пишувањето на текстови и изведбата. Џонс преферирал да се остане блиску до блуз звукот, иако експериментирал со ситара, но Џегер и Ричардс го прошириле музичкиот пристап на Ролинг Стоунс.
 
[[Категорија:Британски музички групи|Р]]
941.847

уредувања