Разлика помеѓу преработките на „Ратко Младиќ“

Додадени 42 бајти ,  пред 10 години
с
Бот менува: citeweb -> цитирана веб страница
с (Бот менува: citeweb -> цитирана веб страница)
'''Ратко Младиќ''' ({{lang-sr|Ратко Младић}}), бил начелник на генерал-штабот на Војската на Република Српска, војска на босанските Срби, во текот на [[Граѓанската војна во БиХ]] од 1992-1995, а сега е бегалец, баран од [[Меѓународниот суд за воени злосторства во поранешна Југославија]] во Хаг, Холандија.
 
Младиќ претходно бил на повеќе високи функции во [[ЈНА]], а долго време (1965-1989) поминал и како висок офицер во третата армиска област на ЈНА со седиште во Скопје.<ref>{{citewebцитирана веб страница|url=http://www.un.org/icty/transe5&18/960711IT.htm|title=International Criminal Tribunal for the Former Yugoslavia|publisher=UN|accessdate=2008-07-26}}</ref>
 
По Младиќ се води меѓународна потрага за да биде изведен на судење за обвинувањата за геноцид и воени злосторства во врска со [[опсадата на Сараево]] (1992-1995) и [[масакрот во Сребреница]] (1995) пред Меѓународниот суд за воени злосторства во поранешна Југославија во Хаг.<ref>[http://www.un.org/icty/indictment/english/mla-ai021010e.htm Ratko Mladic - Amended Indictment], from the [[United Nations|UN]] [http://www.un.org/icty/ ICTY]’s website, October 10 октомври, 2002</ref> До денес (јули 2009), тој е во бегство.
 
==Референци==
941.847

уредувања