Разлика помеѓу преработките на „Прост број“

Одземени 5 бајти ,  пред 11 година
с
Бот менува: во предвид -> предвид
с
с (Бот менува: во предвид -> предвид)
== Прости делители ==
 
[[Фундаменталната теорема на аритметиката]] тврди дека секој позитивен цел број поголем од 1 може да се запише како производ од еден или повеќе прости броеви на единствен начин (ако не се земе во предвид распоредот на множителите). Истиот прост број може да се појави повеќе пати. Значи простите броеви може да се сметаат за „основни единици на градба“ на природните броеви. На пример можеме да запишеме:
 
<math>23244 = 2^2 * 3 * 13 * 149</math>
941.847

уредувања