Разлика помеѓу преработките на „Хромозом 1 (човек)“

Додадени 15 бајти ,  пред 11 година
с
Бот менува: Image -> Податотека
с (Бот Додава: ro:Cromozomul uman 1)
с (Бот менува: Image -> Податотека)
[[ImageПодатотека:Chromosome 1.svg|125px|right|frame|Првиот човечки хромозом со обележани генски локуси.]]
'''Првиот човечки хромозом''' или '''хромозомот 1''' е најголемиот [[Човек|човечки]] [[хромозом]]. Здравите единки имаат две копии на хромозомот 1 (како што е и со останатите [[Автозом|телесни хромозоми]]) кои не се [[полови хромозоми]]. Хромозомот 1 се протега на околу 247 милиони [[нуклеотид]]ни [[базни парови]] кои се основните единици на [[ДНК]]. Тој претставува околу 8% од вкупната ДНК во човечките клетки.
 
941.847

уредувања