Разлика помеѓу преработките на „Праведна употреба“

Додадени 26 бајти ,  пред 12 години
с
Бот менува: File -> Податотека
с (отстранета избришана слика, неколку поправки)
с (Бот менува: File -> Податотека)
[[FileПодатотека:Fair use logo.svg|мини|десно|150п|Лого со кое се идентифицира праведна употреба.]]
'''Праведна употреба''' ({{lang-en|fair use}}) е доктрина во законот за авторско право на [[Соединети Американски Држави|Соединетите Американски Држави]] (''United States copyright law''), што овозможува законито нелиценцирано и ограничено користење на туѓи цитати или материјал со заштитени [[авторски права]] (''copyright'' '''©''') во друго авторско дело, без предходно добиена дозвола од носителот на тоа право (''авторот''), со образовна цел, рецензија и сл. Во континенталниот правен круг постојат поразлични ограничувања и одстапки од авторското право.
 
 
'''Ресурси за учење на праведната употреба'''
* [http://www.centerforsocialmedia.org/files/pdf/fair_use_final.pdf "Best Practices in Fair Use"]. [[American University]] [[Center for Social Media]]. November 18 ноември, 2005.
* [http://fairusenetwork.org/ Fair Use Network] by the NYU Brennan Center for Justice, [[Free Expression Policy Project]]
* [http://copyright.lib.utexas.edu/copypol2.html Fair Use of Copyrighted Materials] by Georgia Harper, The Copyright Crash Course, University of Texas at Austin Libraries
* [http://www.jamesshuggins.com/h/oth1/parody.htm "Parody and Fair Use"]. [[James S. Huggins]].
* [http://www.fepproject.org/policyreports/WillFairUseSurvive.pdf "Will fair use survive? Free Expression in the Age of Copyright Control"]. [[Brennan Center for Justice]].
* [http://www.centerforsocialmedia.org/resources/publications/fair_use_in_online_video/ Code of Best Practices in Fair Use for Online Video] - [[American University]] [[Center for Social Media]]. July 7 јули, 2008.
 
===Научни среќавања и конференции за праведна употреба===
941.847

уредувања