Пиластер: Разлика помеѓу преработките

Додадени 15 бајти ,  пред 14 години
с
Бот менува: Image -> Податотека
[непроверена преработка][непроверена преработка]
с Бот Додава: vls:Pilaster
с Бот менува: Image -> Податотека
Ред 1:
[[ImageПодатотека:Architecture-pilasters.jpg|thumb|135px|Пилстри на зградата на окружниот суд во [[Спрингфилд, Охајо]]]]
Во [[архитектура]]та, a '''пиластер''' е сосема малку издаден столб зграден во ѕид. Пиластерот е зарамнет или скратен [[столб]] кој обично оди заедно со [[капител]] и [[перваз]], како и во низок [[релјеф]] или рамен наспроти еден ѕид. Овој [[:Категорија:Архитектонски елементи|архитектонски елемент]] го наоѓаме во [[Класична архитектура|класичната архитектура]] и има за цел да даде впечаток на потпорен [[столб]], но само со украсна вредност. Наспроти ова, [[врзан столб]] или [[дирек]] може да го држи ѕидот и покривот над него.
 
941.847

уредувања