Разлика помеѓу преработките на „Пер Мертезакер“

Додадени 123 бајти ,  пред 11 година
с
Бот менува: Category -> Категорија, Image -> Податотека, Август -> август
с (Пер Мертесакер преместена како Пер Мертезакер)
с (Бот менува: Category -> Категорија, Image -> Податотека, Август -> август)
{{Инфокутија Фудбалер
| име = Пер Мертезакер
| слика = [[ImageПодатотека:Per mertesacker.jpg|250px]]
| цело име = Пер Мертецакер
| изворно име = Per Mertesacker
== Клубска кариера ==
 
Мертезакер своето прво деги го имал за младиот состав на Хановер, за подоцна да го има своето прво деби за првиот состав на Хановер. Мертецакер имаше несреќен старт бидејќи уште на самиот почеток го скрши својот и нос и си постигна авто-гол. Но кога се се стабилизира, тој можеше да се смета како еден од најдобрите млади одбрамбени играчи во [[Бундеслига|Будеслига]]. Неговата игра беше необично „чиста“, затоа што доби само 2 жолти картони на 74 натпревари, со тоа што регуларно ги неутрализираше противниците. Високиот Мертецакер наскоро беше наречен ''Одбрабен Стуб'' (die Abwehrlatte) од Германските таблоиди. Во Августавгуст 2006 тој направи трансфер кој беше вреден 5 милиони евра во [[ФК Вердер Бремен|Вердер]], после добрата игра на [[2006 ФИФА Светско Првенство|Светското првенство во Германија]], во кое Германија беше 3<sup>та</sup>.
 
Мертецакер го доби својот прв црвен картон во професионалната кариера на натпреварот против [[ФК Штутгарт|Штутгарт]], во кој Вердер изгуби со 3-6.
*[http://www.fussballdaten.de/spieler/mertesackerper/ Статистика во кариерата на fussballdaten.de] {{de icon}}
 
[[CategoryКатегорија:Родени во 1984]]
[[CategoryКатегорија:Луѓе во Хановер]]
[[CategoryКатегорија:Фудбалери на Хановер]]
[[CategoryКатегорија:Фудбалери на Вердер Бремен]]
[[CategoryКатегорија:Фудбалери на Светско првенство 2006]]
[[CategoryКатегорија:Германски фудбалери]]
[[CategoryКатегорија:Живи Луѓе]]
[[CategoryКатегорија:Фудбалери во Бундеслига]]
[[CategoryКатегорија:Фудбалери на Европско првенство 2008]]
 
[[ar:بير ميرتساكر]]
941.847

уредувања