Разлика помеѓу преработките на „Паун“

Додадени 30 бајти ,  пред 11 година
с
Бот менува: Image -> Податотека
с (Бот Додава: lb:Pohunn)
с (Бот менува: Image -> Податотека)
 
Пауните некаде ги среќаваме во посебна фамилија од Фазаните [http://www.wpadeutschland.de/index3.html].
[[ImageПодатотека:Green Peafowl Male.jpg|thumb|250px|right|Јавански паун]]
 
==Перје==
 
==Поведение==
[[ImageПодатотека:Peacock rear - melbourne zoo.jpg|thumb|right|250px|Поглед на перјето на Индиски паун одзади]]
 
Пауните се шумски птици кои се гнездат на земја. Меѓутоа двата главни вида се гнездат на дрва иако се хранат од земја.
941.847

уредувања