Разлика помеѓу преработките на „Манга“

Додадени 27 бајти ,  пред 11 година
нема опис на уредувањето
с (Бот менува: cite web -> цитирана веб страница)
[[Податотека:Wikipe-tan frontview.png|175px|thumb|right|Википе-Тан, пример на девојче нацртано во манга стил]]
'''MangaМанга''' (во [[Канџи|канџи]]: 漫画; во [[хирагана]]: まんが; и во [[катакана]]: マンガ) е специфичен начин на цртање стрипови кој е развиен во [[Јапонија]] во доцните години од 20[[XX век]].<ref name="Lent">Lent, John A. 2001. "Introduction." In John A. Lent, editor. ''Illustrating Asia: Comics, Humor Magazines, and Picture Books''. Honolulu, HI: University of Hawai'i Press. pp. 3-4. ISBN 0-8248-2471-7.</ref><ref name = "Gravett">Gravett, Paul. 2004. ''Manga: Sixty Years of Japanese Comics.'' NY: Harper Design. ISBN 1-85669-391-0. p. 8.</ref><ref>{{цитирана веб страница | author = Go Tchiei| url = http://www.dnp.co.jp/museum/nmp/nmp_i/articles/manga/manga2.html | title = Characteristics of Japanese Manga | datepublished = 1998 | accessdate = 2008-04-05 }}</ref> Во нивната модерна форма, манга -стриповите датираат кратко по [[Втора Светска Војна|Втората Светска Војна]],<ref name="Kinsella">Kinsella, Sharon 2000. ''Adult Manga: Culture and Power in Contemporary Japanese Society.'' Honolulu: University of Hawai'i Press. ISBN 978-0824823184.</ref> но пред тоа, тие имаат долга, и комплицирана историја во раната [[Јапонска уметност|јапонска уметност]].<ref name="Kern">Kern, Adam. 2006. ''Manga from the Floating World: Comicbook Culture and the Kibyōshi of Edo Japan'' Cambridge: Harvard University Press. ISBN 978-0674022669.</ref><ref name="Ito">{{цитирана веб страница | author = Ito, Kinko| url = http://www.ingentaconnect.com/content/bpl/jpcu/2005/00000038/00000003/art00002 | title = A history of manga in the context of Japanese culture and society | publisher = [[The Journal of Popular Culture]]| datepublished = 2005 | pages= 38 (3): 456-475| accessdate = 2008-04-05 }}</ref><ref name="Schodt 1986">Schodt, Frederik L. 1986. ''[[Manga! Manga! The World of Japanese Comics]]''. Tokyo: Kodansha. ISBN 978-0870117527.</ref>
 
Во Јапонија, луѓе од сите возрасти читаат манга -стрипови.<ref name = "Gravett"/> Овие стрипови можат да бидат во различни жанрови, како акциаакција-авантура, романтика, спорт и игри, историја, комедија, научна фантастика, мистерија, хорор, секс, па дури и бизнис.<ref name="Gravett"/> Со својот почеток во [[1950-итети]]те, мангата сега е еден голем дел од јапонската издавачка ингустрија,<ref name="Kinsella"/><ref name="Schodt 1996">Schodt, Frederik L. 1996. ''[[Dreamland Japan: Writings on Modern Manga]].'' Berkeley, CA: Stone Bridge Press. ISBN 978-1880656235.</ref> заработувајќи 481 милијарда [[јен]]и во Јапонија во 2006<ref name="ComiPress">{{цитирана веб страница | url = http://comipress.com/news/2007/03/10/1622 | title = Japanese Manga Market Drops Below 500 Billion Yen | publisher = ComiPress | datepublished = 2007-03-10 | accessdate = 2008-04-05 }}</ref> (приближно 4.,4 милијарди [[американски долари]]).<ref>{{цитирана веб страница | url = http://www.google.com/search?client=opera&rls=en&q=500+billion+yen+in+dollars&sourceid=opera&ie=utf-8&oe=utf-8 | title = 500 billion yen in dollars | accessdate = 2007-09-14 |date=2007-09-14 | publisher = Google}}</ref> Покрај Јапонија, мангата е доста популарна и низ целиот свет.<ref name="Wong 2006">
{{cite news
| title = Globalizing manga: From Japan to Hong Kong and beyond
</ref><ref name="Patten">Patten, Fred. 2004. ''Watching Anime, Reading Manga: 25 Years of Essays and Reviews.'' Berkeley, CA: Stone Bridge Press. ISBN 978-1880656921.</ref>
 
Во 2006, Американскиот пазар од манга заработи 175-200175−200 милиони долари.<ref name="Cha">{{цитирана веб страница | author = Cha, Kai-Ming | url = http://www.publishersweekly.com/article/CA6430330.html?nid=2789 | title = Viz Media and Manga in the U.S. | publisher = [[Publishers Weekly]] | datepublished = 3 април, 2004 | accessdate = 2008-04-05 }}</ref> Мангата традиционално е печатена во црно-бела техника,<ref>Katzenstein, Peter. J. & Takashi Shiraishi 1997. ''Network Power: Japan in Asia.'' Ithaca, NY: Cornell University Press. ISBN 978-0801483738.</ref> иако постојат неколку манга -стрипови во боја.<ref>Kishi, Torajiro. 1998. ''Colorful''. Tokyo: Shueisha. ISBN 4-08-782556-6.</ref> Во Јапонија, мангата е произведувана во стрипови со големина на телефонски именик, кои често во себе содржат повеќе различни приказни кои се продолжуваат во следното издание.<ref name="Gravett" /><ref name="Schodt 1986"/> Ако некоја манга постигне голема популарност, таа може да биде адаптирана во [[аниме]] (Анимирана серија чија тематика е инспирирана од некоја манга), по или дури нејзиното издавање.,<ref>Kittelson, Mary Lynn. 1998. ''The Soul of Popular Culture: Looking at Contemporary Heroes, Myths, and Monsters.'' Chicago: Open Court. ISBN 978-0812693638.</ref> иако понекогаш мангата е базирана на веќе постоечки играни или анимирани филмови<ref>{{цитирана веб страница | author = Johnston-O'Neill, Tom |url = http://parobs.org/index.php?module=article&view=279&lay_quiet=1&8dced886a4bd24eb30fc46843fb4287a=23679635f7832235dae9949749a76f35 | title = Finding the International in Comic Con International | publisher = The San Diego Participant Observer | datepublished = 3 август, 2007 | accessdate = 2008-04-05 }}</ref> (на пр. ''Војна на ѕвездите'').
 
„Манга“ како збор користен надвор од Јапонија се одзива специфично на стриповите кои оригинално потекнуваат од Јапонија.<ref name="Merriam-Webster">Definition of manga from Merriam-Webster Online at http://m-w.com/dictionary/manga. Accessed 2007-12-07.</ref> Како и да е, Манга -стрипови, се произведуваат насекаде во светот, особено во [[Тајван]] („Manhua“), [[Јужна Кореа]] („Manhwa“),<ref>{{цитирана веб страница | author = Webb, Martin |url = http://search.japantimes.co.jp/cgi-bin/fl20060528x1.html | title = Manga by any other name is... | publisher = [[Japan Times]] | datepublished = 28 мај, 2006 | accessdate = 2008-04-05 }}</ref><ref>{{цитирана веб страница | url = http://www.animenewsnetwork.com/encyclopedia/lexicon.php?id=67 | title = Lexicon: Manhwa: 만화 | accessdate = 2007-09-14 | publisher = Anime News Network}}</ref> и во [[Кина]], особено во Хонг Конг („Manhua“).<ref name="Wong 2002">Wong, Wendy Siuyi. 2002. ''Hong Kong Comics: A History of Manhua.'' NY: Princeton Architectural Press. ISBN 978-1568982694</ref> Во [[Франција]], „la nouvelle manga“ развиле свој сопствен стил на цртање стрипови кој е под големо влијаније на јапонската манга.<ref name="VollBD">Vollmar, Rob. 2007. [http://goliath.ecnext.com/coms2/gi_0199-6318937/Frederic-Boilet-and-the-Nouvelle.html "Frederic Boilet and the Nouvelle Manga revolution."] ''World Literature Today'', Accessed 2007-09-14.</ref> Во [[САД]], стриповите кои се под влијание на мангата, луѓето ги нарекуваат „Америманга“, „светска манга“, или „оригинална манга на англиски јазик“ (ОАЛ-Манга).<ref>{{цитирана веб страница | url = http://www.animenewsnetwork.com/encyclopedia/lexicon.php?id=99 | title = World Manga | accessdate = 2007-09-14 | publisher = Anime News Network}}</ref>
 
==Референци==
Анонимен корисник