Разлика помеѓу преработките на „Олоф Мелберг“

Нема измена во големината ,  пред 12 години
с
Бот менува: Јули -> јули
(+)
с (Бот менува: Јули -> јули)
'''Ерик Олоф Мелберг''' ( 3.IX.1977, Amnehärad, Gullspång ), е шведски [[фудбалер]] кој игра за [[Јувентус]] и за [[Шведска]]та репрезентација. Тој најчесто игра како стопер, но одлично се снаоѓа и на позицијата десен бек.
 
Во [[јануари]] [[2008]] мелберг беше купен од страна на Јувентус. Тој изјави дека сака да игра за Јувентус. Мелберг дебитираше за Јуве на 16 Јулијули 2008, на натпреварот против второлигашот Пијаќенца, каде Јувентус неочекувано загуби со 1:0 на тој натпревар.
{{Биог-никулец}}
[[Категорија:Фудбалери]]
941.847

уредувања