Овчеполски дијалект: Разлика помеѓу преработките

с
Бот менува: Image -> Податотека
[непроверена преработка][непроверена преработка]
с (Бот менува: Image -> Податотека)
[[ImageПодатотека:Makedonski dijalekti-prilagodeno.png |thumb|400px|right|Овчеполскиот дијалект на мапата на македонските дијалекти]]
'''Овчеполскиот дијалект''' е дијалект што спаѓа во подгрупата на источни дијалекти на [[Северномакедонско наречје|северното наречје]] на [[Македонски јазик|македонскиот јазик]]. Дијалектот се зборува на територијата на градот [[Свети Николе]] со околината. Овчеполскиот дијалект е близок дијалект со кумановскиот дијалект, кривопаланечкиот дијалекти и со кратовскиот дијалект.
 
941.847

уредувања