Разлика помеѓу преработките на „Марио Ланца“

Додадени 60 бајти ,  пред 11 година
с
Бот менува: Image -> Податотека
с (Бот Менува: ru:Марио Ланца)
с (Бот менува: Image -> Податотека)
[[ImageПодатотека:Mario Lanza Pinkerton.jpg|thumb|300px|right|Марио Ланца како Пинкертон од ''[[Мадама Батерфлај]]'']]
'''Марио Ланца''' ([[итал.]] ''Mario Lanza''), ([[31 јануари]] [[1921]] – [[7 октомври]] [[1959]]) бил [[САД|американски]] [[тенор]] и [[холивуд]]ска [[филм]]ска ѕвезда, мошне успешен во доцните [[1940-ти]] и [[1950-тите]] години. Некои сметаат дека неговиот глас му парира на оној на [[Енрико Карузо]], кого Ланца го одиграл во филмот ''[[Големиот Карузо]]'' (1951). Ланца можел да пее секаков вид на музика. Додека неговиот високоемотивен не бил добредојден кај сите критичари, Ланца уживал неизмерна популарност и неговите снимки и денес високо се вреднуваат.
 
 
==Филмска кариера==
[[ImageПодатотека:LanzaGrayson.jpg|right|thumb|200px|Марио Ланца во улога на Пинкертон со [[Кетрин Грејсон]] како Цио-Цио Сан во ''[[Мадама Батерфлај]]'' во филмот ''[[Љубимецот на Њу Орлеанс]]'' (1950)]]
Според договорот со МГМ, Ланца требал да се посвети на студиото шест месеци. Отпрвин Ланца успешно ја комбинирал филмската со оперската кариера, инзвонредно изведувајќи два пати во ''[[Мадама Батерфлај]]'' за Оперското здружение на Њу Орлеанс во април 1948. Продолжил да изведува и на концерти, соло и како дел од триото [[Бел Канто (трио)|Бел Канто]] со Џорџ Лондон и Франсес Јинд. Во мај 1949 почнал и да снима плочи во РКА Виктор. Меѓутоа, заради големиот успех во неговите први два филма, ''[[Тој полноќен бакнеж]]'' и ''[[Љубимецот на Њу Орлеанс]]'', како и заради успехот со плочите, неговата слава пораснала во огромна мера.
 
Му се вратил активно на филмот во 1955 во ''[[Серенада (филм)|Серенада]].'' Меѓутоа и покрај неговата силна музичка содржина, филмот не бил успешен како претходните. Ланца потоа се преселил во [[Рим]] во мај 1957, каде работел на филмот ''[[Седум рида на Рим (филм)|Седум рида на Рим]]'' и {{Уникод|ѝ}} се вратил на изведбата во живо во низа успешни концерти низ [[Обединето Кралство|Британија]], [[Ирска]] и [[Европа]]. И покрај влошеното здравје, поради кое откажал неколку концерти, Ланца и понатаму добивал покани за оперски настапи, концертии филмови.
 
[[ImageПодатотека:Tucker Lanza.jpg||thumb|300px|left|Тенорот [[Ричард Такер]] разговара со Марио Ланца во 1958 на неговото деби во [[Кралска оперска куќа|Ковент Гарден]]]]
Доцна во август 1958, Ланца направил неколку оперски снимки во Римската опера за неговиот последен филм ''[[За прв пат]]''. Тука дошол во контакт со уметничкиот директор на операта, Рикардо Витале, кој му понудил улога во ''[[Паљачи]]'' во сезоната 1960/61. Меѓутоа истовремено тој заболел од разни боелсти, меѓу кои [[флебитис]] и акутен [[хипертензија|висок крвен притисок]]. Старите навики на прејадување, па нагла диета, заедно со неговите пијанки, дополнително му ги влошиле проблемите. Следната година, во арпил 1959, Ланца претрпел помал [[срцев удар]], а потоа во август и двојна [[пневмонија]]. Умрел во Рим во октомври истата година на 38-годиншна возраст од [[белодробна емболија]]. Неговата вдовица Бети, се преселила назад во Холивуд со четирите деца, но пет емсеци подоцна земала [[барбитурати]] и со тоа се [[самоубиство|самоубила]]; помладиот син Марк умрел во 1993 од срцев удар на 37-годишна возраст.
 
* ''[[Седум рида на Рим (филм)|Седум рида на Рим]]'', [[1958]]
* ''[[За прв пат]]'', [[1959]]
[[ImageПодатотека:Mario Lanza Otello.jpg|thumb|200px|right|Марио Ланца во ''[[Отело]]'' од Верди]]
 
==Избрани снимки==
941.847

уредувања