Магна карта: Разлика помеѓу преработките

Додадени 15 бајти ,  пред 13 години
с
Бот менува: Image -> Податотека
[непроверена преработка][непроверена преработка]
(Исправки)
с (Бот менува: Image -> Податотека)
[[ImageПодатотека:Magna Carta.jpg|thumb|350px|right| Магна Ка
рта - Magna Carta]]
Во [[јуни]] [[1215]] година кралот Џон под притисок на бунтовничките барони бил принуден да ја потпише Големата повелба за правата([[латински]]: ''Magna Carta Libertatum''). Со неа се ограничела моќта на монархот, а обичните луѓе се стекнале со права, со што започнале да се развиваат идеите за слобода и демократија. ''Magna Carta'' во буквален превод значи Голема карта.
941.847

уредувања