Маат: Разлика помеѓу преработките

Додаден 1 бајт ,  пред 13 години
с
Бот менува: честопати -> често пати
[непроверена преработка][непроверена преработка]
с (Бот Додава: arz:ماعت)
с (Бот менува: честопати -> често пати)
 
Божицата Маат е персонификација на физичкиот и моралниот закон, поредок, ред и вистина; претставена е како жена кој седи или стои, држи скептар во едната рака и анк во другата. Понекогаш е насликана со крилја на двете раце или како жена со перо од ној на нејзината глава.
Бидејќи фараонот имал должност да го осигура мирот и правдата, тој честопатичесто пати бил нарекуван Мери-Маат (возљубениот на Маат). Со појавата на верувањата за Тот во Египетскиот пантеон и нивната замена на постарите верувања од Хермополис за Огдоадата, почнува да се тврди дека Маат е мајка на [[Огдоадата]], а дека таткото е [[Тот]].
 
Во [[Дуат]] (Дуант) египетскиот подземен свет, срцето на умрените било мерено со нејзиниот единствен пердув од богот Шу и на тој начин симболично се претставувал концептот за Маат во Халата на Двете Вистини. Срцето кое не било достојно било проголтувано од божицата Амит, а неговиот сопственик бил осуден да остане во Дуат. Оние луѓе кои имале добри и чисти срца биле испраќани во [[Аару]]. Озирис се јавува како чувар на вратите од Аару, откако станал дел од Египетскиот пантеон и го заменил [[Анубис]] од традицијата на Огдоадата.
941.847

уредувања