Луј де Лабурдоне: Разлика помеѓу преработките

Додадени 15 бајти ,  пред 13 години
с
Бот менува: Image -> Податотека
[непроверена преработка][непроверена преработка]
с (Бот менува: Image -> Податотека)
[[ImageПодатотека:Louisdelabourdonnais.jpg|thumb|right|Луј де ла Бурдоне]]
'''Луј де ла Бурдоне''' ([[фр.]] ''Louis Charles Mahé de Labourdonnais'') бил [[франција|француски]] [[шах]]ист роден во [[Реинион]], [[1797]] - [[1840]], каде што татко му бил гувернер. По неговото преселување во [[Франција]], тогашната светска сила во шахот, се запозна со играта на околу 17 годишна возраст. Многу брзо прогресира така што на 23 годишна возраст бил ценет како првак сѐ до неговата рана смрт. Тој очигледно бил заљубен во [[шах]]от бидејќи за време на неговите турнаменти, исто такал играл посебни игри за мали добивки.
 
941.847

уредувања