Разлика помеѓу преработките на „Липид“

Додадени 15 бајти ,  пред 11 година
с
Бот менува: Image -> Податотека
с (Бот Менува: sq:Lipidet)
с (Бот менува: Image -> Податотека)
[[ImageПодатотека:Phospholipid_structure.png|frame|<b>Слика 1:</b> Структура на липид. Многу липиди се состојат од поларна група - "глава" на липидот (<font color="#AA0000">P</font>) и неполарна група - "опаш" на липидот (<font color="#0000AA">U</font>). Овој липид е фосфолипид (со два опаши). Сликата на лево е зголемена верзија на шематската претстава на десно.]]
'''Липидите''' или '''мастите''' се група на [[Органско соединение|органски]] [[Хемиско соединение|соединенија]] кои не се [[раствор]]ливи во [[вода]], а се раствораат во органски [[растворувач]]и ([[етер]], [[ацетон]], [[хлороформ]] и други) и на тој начин можат да се [[Екстракција|екстрахираат]] од [[Ткиво|ткивата]] на [[растенија]]та или [[животни]]те. Липидите, за разлика од [[јаглехидрат]]ите се хидрофобни органски соединенија, што значи тие не се мешаат со водата, туку притоа даваат посебен вид на раствор наречен [[емулзија]].
 
941.847

уредувања