Разлика помеѓу преработките на „Летни олимписки игри 1912“

с
Бот менува: Image -> Податотека
с (Бот менува: Image -> Податотека)
*Била воведена женска конкуренција во [[пливање]] и [[скокови во вода]].
*Шведска како домаќин одбила да се одржуваат натпревари во [[бокс]].
[[ImageПодатотека:Olympic opening ceremony 1912.jpg|thumb|right|300px|Церемонијата на отворање]]
*Генералот од Втората светска војна [[Џорџ С. Патон]] се натпреварувал во модерен петобој.
*За прв пат атлетските резултати биле електронски мерени.
==Спортови==
 
[[ImageПодатотека:Jim Thorpe1912 Olympics.jpg|thumb|right|150px|[[Џим Торп]] во натпревар на Олимписките игри во 1912.]]
{|
|
==Земји-учеснички==
 
[[ImageПодатотека:1912 Olympic games countries.PNG|thumb|240px|Учесници, зелена- земји- учеснички кои и претходно учествувале на Олимписките игри, сино- земји- учеснички коишто за прв пат учествуваат]]
 
На Летните олимписки игри - 1912 во Стокхолм учествувале натпреварувачи од следните 28 земји:
941.847

уредувања