Разлика помеѓу преработките на „Конгрес на Соединетите Американски Држави“

с
Бот менува: Image -> Податотека
с (Бот Менува: pt:Congresso dos Estados Unidos)
с (Бот менува: Image -> Податотека)
[[ImageПодатотека:Uscapitolindaylight.jpg|thumb|316px|Капитолот на САД - седиште на Конгресот.]]
'''Конгресот на Соединетите Американски Држави''' (англ. ''United States Congress'') е [[Дводомен парламент|дводомно]] легислативно тело на федералната влада на [[САД]] кое се состои од [[Сенат на САД|Сенат]] и [[Претставнички дом на САД|Претставнички дом]]. Сенаторите и претставниците се избираат на директни избори.
 
941.847

уредувања