Разлика помеѓу преработките на „Клод Моне“

Додадени 15 бајти ,  пред 11 година
с
Бот менува: Image -> Податотека
с (Бот Додава: gan:摩內)
с (Бот менува: Image -> Податотека)
[[ImageПодатотека:ClaudeMonet.jpg|right|frame|Клод Моне.]]
'''Клод Моне''' ([[француски јазик|француски]]: ''Claude Monet''), исто така познат како '''Оскар-Клод Моне''' или '''Клод Оскар Моне''' ([[14 ноември]], [[1840]] - [[5 декември]], [[1926]]) е познат [[Франција|француски]] [[Импресионизам|импресионистички]] сликар. Терминот [[Импресионизам]] доаѓа од насловот на неговата слика ''[[Импресија, изгрејсонце]]'', односно Клод Моне е еден од основачите на овој правец во уметноста.
 
941.847

уредувања