Клавдиј Птоломеј: Разлика помеѓу преработките

Додадени 15 бајти ,  пред 13 години
с
Бот менува: Image -> Податотека
с (Бот Менува: mdf:Клавди Птолемей)
с (Бот менува: Image -> Податотека)
[[ImageПодатотека:Ptolemaeus.jpg|thumb|200px|'''Средновековна слика на Клавдиј Птоломеј''']]
 
'''Клавдиј Птоломеј''' ([[Латински јазик|лат.]] Claudius Ptolemaeus,[[Грчки јазик|грчки]]Κλαύδιος Πτολεμαῖος) е познат римски историчар, географ и астроном, којшто живеел во [[Александрија]].
941.847

уредувања