Разлика помеѓу преработките на „К2“

Додадени 15 бајти ,  пред 11 година
с
Бот менува: Image -> Податотека
с (Бот Менува: ko:K2)
с (Бот менува: Image -> Податотека)
[[ImageПодатотека:K2-big.jpg|right|thumb|К2 во лето]]
 
'''К2''' е втората [[Листа на највисоки планини|највисока]] планина на [[Земја|Земјата]], лоцирана на масивот [[Каракорум]] од [[планински венец|планинскиот венец]] [[Хималаи]]. На 8,611 метри, на планинарот му е достапна само една третина од кислородот што тој би го имал доколку се наоѓа на ниво на морето. К2 е пониска само од [[Монт Еверест]]. Пакистанците тврдат дека висината на планината е 8,884 метри.
941.847

уредувања