Адамстаун: Разлика помеѓу преработките

Додадени 329 бајти ,  пред 13 години
нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][непроверена преработка]
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
'''Адамстаун''' ([[англ.]] ''Adamstown'') е единственото населено место на островската земјичка [[Питкерн]], и така воедно е и нејзиниот [[главен град]]. Местото лежи во средиштето на северниот крајбрежен дел на островот и брои население од 50 жители - севкупното население на Питкерн. Адамстаун го држи рекордот за најмал главен град на светот, но сепак има пристап кон сателитска [[телевизија]] (само бесплатни канали), сателитски [[интернет]] и сателитски [[телефон]].
 
Меѓутоа воглавно контакти се одржуваат преку на [[радиостаница]]. Градот е местото каде највеќето жители јадат и спијат, додека работата главно им се состои од берење [[овошје]] и лов по [[храна]] во другите предели на островот.[http://www.lareau.org/pitc.html]
 
==Галерија==
File:
</gallery>
 
==Белешки и наводи==
{{Reflist}}
 
==Надворешни врски==
{{commons-inline|Category:Adamstown|Адамстаун}}
* [http://www.travellerspoint.com/guide/Adamstown/ Туристички водич на Адамстаун] на Travellerspoint {{en}}
 
 
{{Pitcairn}}
{{List of British Territories capitals}}
 
{{coord|25|4|S|130|6|W|display=title}}