ЖС „Јегуновце“: Разлика помеѓу преработките

Одземени 2 бајти ,  пред 13 години
с
Бот менува: оддржу... -> одржу...
Нема опис на уредувањето
с (Бот менува: оддржу... -> одржу...)
|position = right
}}
'''Железничката станица „Јегуновце“''' е [[железничка станица]] во [[Република Македонија]], со следниве [[географски координати]]: [[латитуда|СГШ]] 42<sup><small>o</small></sup> 04<nowiki>'</nowiki> 46<nowiki>''</nowiki>, [[лонгитуда|ИГД]] 21<sup><small>o</small></sup> 07<nowiki>'</nowiki> 05<nowiki>''</nowiki>. Железничката станица Јегуновце, се наоѓа на железничката пруга [[Скопје]] - [[Кичево]] во близина на селото [[Јегуновце]] и е една од позачуваните и оддржуванитеодржуваните железнички станици на оваа пруга, поради што се користи и како крстосница за разминување на возовите. Станицата се наоѓа во северниот дел на Долни Полог на 42,4 километри оддалеченост од главната [[Железничка станица - Скопје]] и на 14,7 километри од [[Тетово]].
 
{{Никулец за железничка станица во Република Македонија}}
941.847

уредувања