Едноклеточен организам: Разлика помеѓу преработките

с
Бот менува: така да -> така што
с (Бот Додава: sr:Mikroorganizmi)
с (Бот менува: така да -> така што)
'''Едноклеточен организам''' е [[организам]] чиешто тело се поистоветува со поимот [[клетка]]. Постојат и [[Прокариота|прокариотски]] и [[Еукариота|еукариотски]] едноклеточни организми. Кај нив клетките се диференцирани така дашто се способни за самостоен [[живот]].
 
[[Органела|Органелите]] на едноклеточните организми се аналогни на [[орган]]ите кај [[Многуклеточен организам|повеќеклеточните]], при што, за разлика од органелите на клетките од еден многуклеточен организам, се поспецијализирани.
941.847

уредувања