Еднодомен парламент: Разлика помеѓу преработките

с
Бот менува: Image -> Податотека
[непроверена преработка][непроверена преработка]
с Бот Менува: nl:Eenkamerstelsel
с Бот менува: Image -> Податотека
Ред 1:
[[ImageПодатотека:Unibicameral_Map.png|400px|thumb|{{legend|#38b4d8|Земји со дводомен парламетн.}}{{legend|#f09c30|Земји со еднодомен парламент.}}{{legend|#a0989f|Без парламент.}}]]
 
'''Еднодомен парламент''' е парламент кој е организиран околу едно легислативно тело (еден дом). Многу земји во светот со еднодомен парламент се помали и хомогени унитарни држави, поради што втор (горен) дом се смета за непотребен.
941.847

уредувања