Еди Меркс: Разлика помеѓу преработките

Додадени 197 бајти ,  пред 13 години
с
Бот менува: cite web -> цитирана веб страница, Image -> Податотека
с (Бот Додава: sr:Еди Меркс)
с (Бот менува: cite web -> цитирана веб страница, Image -> Податотека)
|професионални години =
|професионални клубови =
|значајни победи = [[ImageПодатотека:Jersey yellow.svg|20px]] [[Тур де Франс|Трка околу Франција]], 5 победи, 34 етапи<br />
:[[ImageПодатотека:Jersey polkadot.svg|20px]] Најдобар брдски возач (1969, 1970)
:[[ImageПодатотека:Jersey green.svg|20px]] Најдобар спринте (1969, 1971, 1972)
:[[ImageПодатотека:Jersey red number.svg|20px]] Награда за најагресивен возач (1969, 1970, 1974)
[[ImageПодатотека:Jersey pink.svg|20px]] [[Џиро ди Италија|Трка околу Италија]], 5 победи, 24 етапи<br />
:[[ImageПодатотека:Jersey green.svg|20px]] Најдобар брдски возач (1968)
:[[ImageПодатотека:Jersey violet.svg|20px]] Најдобар спринтер (1968, 1973)
[[ImageПодатотека:Jersey gold.svg|20px]] [[Вуелта Еспања|Трка околу Шпанија]], 1 победа, 6 етапи<br />
:[[ImageПодатотека:Jersey blue.svg|20px]] Најдобар спринтер (1973)
:[[ImageПодатотека:Jersey white.svg|20px]] Најдобар брдски возсач (1973)
[[ImageПодатотека:MaillotMundial.PNG|20px]] Светски првенства, 3 победи<br /> [[Милан-Санремо]], 7 победи<br />[[Трка околу Фландрија]], 2 победи<br />[[Париз-Рубе]], 3 победи<br />[[Лиеж-Бастоњ-Лиеж]], 5 победи<br />[[Трка околу Ломбардија]], 2 победи<br />[[Меѓународна трка Перно]], 7 победи<br />
}}
'''Едуард Луј Жозеф, Барон Меркс''' (роден на 17 јуни 1945 во Меензел-Кицегем, [[Белгија]]<ref name="L'Equipe, Rider Database">[http://www.lequipe.fr/Cyclisme/CyclismeFicheCoureur1989.html L'Equipe, Rider database, Eddie Merckx]</ref>), познат како '''Еди Меркс''' е поранешен [[Белгија|белгиски]] професионален [[велосипедизам|велосипедист]]. Францускиот магазин ''Vélo'' го нарекол „најголемиот велосипедист којшто светот некогаш го познавал."<ref name="Vélo, France, November 2000">Vélo, France, November 2000</ref> Од американското издание ''VeloNews'' е наречен „најголемиот и најуспешен велосипедист на сите времиња“.<ref>{{citeцитирана webвеб страница
| title = Happy Birthday, Eddy!
| author = Velonews.com
941.847

уредувања