Евроазија: Разлика помеѓу преработките

Додадени 15 бајти ,  пред 13 години
с
Бот менува: Image -> Податотека
с (Бот Додава: ang:Eurasia, stq:Eurasien)
с (Бот менува: Image -> Податотека)
[[ImageПодатотека:LocationEurasia.png|thumb|right|300px|Евроазија]]
'''Евроазија''' е најголемото едноделно [[тло]] на Земјата, со површина од 54,000,000 [[квадратен километар|km²]] споредено со [[Америка]] (околу 42,000,000 km²), [[Африка]] (околу 30,000,000 km²), [[Антарктик]]от (околу 13,000,000 km²) и [[Океанија]] (9,000,000 km²). Во неа спаѓаат два [[континент]]а—[[Европа]] и [[Азија]]. Населението брои некаде 4,611,307,438—повеќе од 70% од вкупното светско население.
 
941.847

уредувања