Еварист Галоа: Разлика помеѓу преработките

Додадени 15 бајти ,  пред 13 години
с
Бот менува: Image -> Податотека
[непроверена преработка][непроверена преработка]
с (Бот Менува: uk:Еварист Галуа)
с (Бот менува: Image -> Податотека)
{{Биог-никулец}}
 
[[ImageПодатотека:Galois.jpg|рамка|десно|Еваристе Галоа]]
 
'''Еваристе Галоа''' ([[25 Октомври]] [[1811]] - [[31 Мај]] [[1832]]) е [[Франција|француски]] [[математика|математичар]] роден во Бург-ла-Реин (Bourg-la-Reine). Како математичко чудо, уште додека бил во своите тинејџерски години успеал да даде потребен и доволен услов за [[полином|полиномите]] (полиномните равенки) да можат да се решат со помош на корените, притоа решавајќи долгорочен математички проблем. Неговата работа претставувала основа за [[Теорија на Галоа|Теоријата на Галоа]], што претставува главна гранка во [[апстрактна алгебра|апстрактната алгебра]], и е подполе на конекциите на Галоа. Тој бил првиот што го користел зборот „група“ како технички термин во математиката за да претстави група на пермутации. Загинал во дуел на дваесетгодишна возраст.
941.847

уредувања