Државен универзитет во Тетово: Разлика помеѓу преработките

с
Бот менува: Image -> Податотека
[непроверена преработка][непроверена преработка]
сНема опис на уредувањето
с (Бот менува: Image -> Податотека)
[[ImageПодатотека:TetovaUniversity1.gif|right]]
 
'''Државниот универзитет во Тетово''' ([[Албански јазик|албански]]: ''Universiteti Shtetëror i Tetovës'') е еден од трите државни универзитети во [[Република Македонија]] и се наоѓа во градот [[Тетово]]. Основан е на 17 декември [[1994]], но како државен универзитет останува непризнаен од властите сè до јануари [[2004]]. Моментален Ректор на универзитетот е проф. [[Неџбедин Беадини]]. Наставата главно се одвива на [[албански јазик]], но исто така и на [[Македонски јазик|македонски]] и други јазици.
941.847

уредувања