Разлика помеѓу преработките на „Дијалектологија“

Одземени 5 бајти ,  пред 11 година
с
Бот менува: во предвид -> предвид
с (Бот Додава: gl:Dialectoloxía)
с (Бот менува: во предвид -> предвид)
Дијалектологијата ([[грчки јазик|грч.]] dialektos= говор, зборување, logos= наука) е гранка на [[лингвистика]]та која се занимава со проучување на [[дијалект]]ите на одделни јазици. Задача на дијалектологијата е да ги открива и проучува законитостите на настанокот на дијалектите и да го следи нивниот развој. Дијалектологијата може да ја проучува историската перспектива на дијалектите или нивната современата состојба. Таа го прикажува севкупниот преглед на [[фонетика|фонетскиот]] и [[акцент]]скиот систем, [[морфологија]]та, [[синтакса]]та и [[лексика]]та на дијалектите. Историскиот и современиот пристап кон проучувањето на дијалектите се заемно поврзани т.е. при современо проучување на дијалектите секогаш се зема во предвид историскиот фактор и обратно.
 
====Историја====
941.847

уредувања