Дигитален видеодиск: Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 13 години
с
Бот менува: ефтин... -> евтин...
[непроверена преработка][непроверена преработка]
с (Бот Додава: ta:டிவிடி)
с (Бот менува: ефтин... -> евтин...)
Доаѓањето на ДВД форматот е најавен во септември [[1995]] година, а негова прва службена спецификација е претставена една година подоцна. Првите двд плеери на јапонскиот пазар се појавени во [[1996]] година, а во [[САД]] во продажба се влезени во март 1997 година. ДВД уредите на почетокот биле многу скапи и достигнувале цена од над 500 долари, а пролетта во 1999 година нивната цена за прв пат паднала под 300 долари, таа година брзо паднала продажбата на VHS касети,но денес ДВД дисковите се убедливо попродавани од VHS касетите-во некои држави продажбата на ДВД дискови достигнува и над 95% за разлика од ниско капацитивните VHS касети. ДВД дисковите и плеерите денеска можат да се купат во сите поголеми продавници, а нивните цени почнаа да паѓаат до, па дури и под цените на VHS уредите.
 
Во 2000 година Јапонската компанија „Сони“ во продажба го пушти играчкиот систем Play Station 2 кој користи CD-и и DVD-и, кои покрај можноста да се играат видео игри, нудат и репродукција на ДВД филмови, што во Јапонија се покажало како полн погодок бидејки конзолата била толку ефтинаевтина за нивниот пазар што достигнала пониска цена отколку на ДВД плеерите.
 
Компанијата „Сони“ на својата следна конзола Play Station3 воведува можност за репродукција на филмови со синозрачни (BLUE RAY) дискови кој се HD-DVD еден од наследниците на DVD.
941.847

уредувања