Разлика помеѓу преработките на „Дебиан“

Додадени 159 бајти ,  пред 11 година
с
Бот менува: сеуште -> сѐ уште, cite web -> цитирана веб страница, Image -> Податотека
с (Бот менува: сеуште -> сѐ уште, cite web -> цитирана веб страница, Image -> Податотека)
{{ infobox OS
| name = Debian GNU/Linux
| logo = [[ImageПодатотека:Debian-OpenLogo.svg|Debian logo|50px]]
| screenshot = [[ImageПодатотека:DebianLenny.png|300px|Screenshot of Debian 5.0 (“Lenny”)]]
| caption = Debian GNU/Linux 5.0 (“Lenny”)
| developer = Debian Project
| latest_release_version = 5.0 Lenny
| latest_release_date = [[14 февруари]] [[2009]]
| language = 63 јазици<ref name="lenny released">{{citeцитирана webвеб страница|url=http://www.debian.org/News/2009/20090214.en.html|title=Debian GNU/Linux 5.0 released|accessdate=2009-02-15|publisher=Debian|date= 2009-02-14}}</ref>
| updatemodel = [[Advanced Packaging Tool|APT]]
| package_manager = [[dpkg]]
| kernel_type = [[Монолитско јадро|Монолитско]] ([[Линукс јадро|Линукс]])
| ui = [[GNOME]], [[KDE]], [[Xfce]], и [[LXDE]]
| license = [[GNU GPL]], и други лиценци<ref>{{citeцитирана webвеб страница|url=http://www.debian.org/legal/licenses/|title=License information|publisher=Debian|accessdate=2009-02-28}}</ref>
| website = [http://www.debian.org/ www.debian.org]
}}
== Верзии ==
Досега се издадени повеќе верзии на Дебиан. Најновата верзија е Дебиан 5.0 (Lenny).<ref>
{{цитирана веб страница
{{cite web
| url = http://www.us.debian.org/releases/
| accessdate = 2009-02-14
|-
| style="background-color:#f0e68c;" | Жолта
| Стара верзија; сеуштесѐ уште поддржувана
|-
| style="background-color:#A0E75A;" | Зелена
|-
| 6.0<ref name="squeezenotes">
{{цитирана веб страница
{{cite web
| url = http://www.debian.org/releases/squeeze/releasenotes
| title = Debian GNU/Linux 6.0 -- Release Notes
941.847

уредувања