Разлика помеѓу преработките на „Дебело црево“

Додаден 1 бајт ,  пред 11 година
с
Бот менува: честопати -> често пати
с (Бот Додава: bs, ca, cs, fi, hr, la, lv, ms, qu, ru, simple, sk, tr, uk, zh-min-nan Брише: fr, he, it, ja, nl Менува: da, en, eo, es, zh)
с (Бот менува: честопати -> често пати)
[[Анус]]ното црево се наоѓа во малата карлица и тоа пред крстната и тртничката [[коска]]. Неговата должина изнесува 12 до 15 cm. Крајниот дел од [[ректум]]от завршува со анус (''anus''). Кружниот слој од мускулатурата на ректумот над анусот гради внатрешен [[сфинктер]] инервиран од симпатички влакна. Околу него се наоѓа еден напречно пругаст [[мускул]], тоа е надворешен сфинктер на анусот.
 
Во завршниот дел од ректумот се наоѓаат венски сплетови. Вените честопатичесто пати се прошируваат во [[хемороид]]ални јазли коишто [[крв]]арат. На површината од дебелото со исклучок на ректумот се забележуваат три надолжни ленти или тении изградени од надолжниот мускулен слој. Меѓу нив се наоѓаат проширувања налик на ќесиња (''haustrae coli''). Лигавицата од дебелото црево формира напречни полумесечести дипли. Таа е мазна и нема цревни ресички.
 
== Функција на дебелото црево ==
941.847

уредувања