Разлика помеѓу преработките на „Дарданија (Европа)“

Додадени 15 бајти ,  пред 11 година
с
Бот менува: Image -> Податотека
с (Бот Додава: de:Dardanien, es:Dardania (Europa))
с (Бот менува: Image -> Податотека)
Австрискиот геолог со француско потекло [[Ами Буе]] [http://www.ess.uwe.ac.uk/kosovo/footnotes.htm] смета дека името Дарданија доаѓа од албанскиот збор ''dardhë'' што значи „[[круша]]“.
 
[[ImageПодатотека:ClassicalBalkans1849.jpg|thumb|left|300px|Регионот Дарданија]]
{{history-stub}}
 
941.847

уредувања