Ахајско Кнежевство: Разлика помеѓу преработките

с
Бот менува: превзема... -> презема...
с (Бот Додава: pt:Principado da Acaia)
с (Бот менува: превзема... -> презема...)
'''Ахајското кнежество''' била една од ''латинските држави'' кои биле создадени на просториите на поранешна [[Византија]] по [[Опсада на Цариград (1204)|превземањетопреземањето на Цариград]] од страна на крстоносците во [[1204]] година.
[[Слика:Armoiries Achaïe.svg|мини|50|десно|Опсада на Ерусалим]]
Својот врховен подем го постигнала во времето на [[Вилијам II]], кој градот [[Мистра]] го подигнал за своја престолнина, но по поразот во [[Пелагонија]] во [[1259]] година, морал да ја предаде на [[Михаил VIII]], при што повторно започнало византиското присуство во државата. Државата опстојувала се до [[1432]] година кога била повторно вратена на [[Византија]].
941.847

уредувања