Разлика помеѓу преработките на „Архангел Урил“

Додадени 39 бајти ,  пред 10 години
с
Бот менува: Category -> Категорија, Image -> Податотека
с (Бот Менува: he:אוריאל)
с (Бот менува: Category -> Категорија, Image -> Податотека)
[[ImageПодатотека:uril1.jpg|250px|right|thumb|Архангел Урил на фреска]]
'''Урил''' ('''אוּרִיאֵל''' „Светлина [[Ил (бог)|Божја]]“) е еден од [[архангел]]ите по [[рабин]]ските преданија, како и по извесни [[Христијанство|христијански]] преданија.
 
{{Архангели}}
 
[[CategoryКатегорија:Архангели|Урил]]
[[CategoryКатегорија:Ангели|Урил]]
 
[[bg:Урил]]
941.847

уредувања