Костромска област: Разлика помеѓу преработките

Додадени 78 бајти ,  пред 12 години
с
Бот Додава: tr:Kostroma Oblastı; козметичке промене
с (Бот Додава: tr:Kostroma Oblastı; козметичке промене)
[[ImageПодатотека:Flag of kostroma oblast.gif|right|200px|Знаме на Костромската област]]
[[ImageПодатотека:RussiaKostroma2005.png|right|Местоположбата на Костромската област во рамките на Русија]]
 
'''Костромска област''' ({{[[Руски јазик|руски]]: ''Костромская область'') е [[Федерални субјекти на Руската Федерација|федерален субјект]] на [[Русија]] ([[област]]). Административен центар е градот [[Кострома]]. Главни историски градови се [[Кострома]], [[Нерехта]], [[Галич, Русија|Галич]], [[Солигалич]] и [[Макарев]]. Од почетокот на [[18 век]], па наваму областа е текстилен центар.
Гувернер на областа е [[Виктор Андреевич Шершунов]].
 
== Географија ==
Костромската област се граничи со [[Волгодска област|Волгодската област]] (С), [[Кировска област|Кировската област]] (И), [[Нижегородска област|Нижегородската област]] (Ј), [[Ивановска област|Ивановската област]] (З), и [[Јарославска област|Јарославската област]] (СЗ). Најголеми реки се [[Волга (река)|Волга]] и [[Кострома (река)|Кострома]]. Областа е главно шумовита, и со тоа е еден од најголемите региони-производители на дрвена граѓа во [[Европа]].
 
=== Часовна зона ===
[[ImageПодатотека:RTZ2.png|left|75px]]
Костромската област се наоѓа во [[Московско време|Московската часовна зона]] (MSK/MSD). [[Координирано универзално време|UTC]] +0300 (MSK)/+0400 (MSD).
<div style="clear:left"></div>
 
== Административна поделба ==
{{main|Административна поделба на Костромската област}}
 
== Надворешна врска ==
{{Commonscat|Kostroma Oblast}}
* [http://kos-obl.kmtn.ru/ Официјален веб-сајт на Костромската област] {{ru}}
[[ta:கொஸ்ட்ரோமா ஒப்லாஸ்து]]
[[tg:Вилояти Кострома]]
[[tr:Kostroma Oblastı]]
[[uk:Костромська область]]
[[war:Kostroma Oblast]]