Алдо Климан: Разлика помеѓу преработките

Додадени 15 бајти ,  пред 13 години
с
Бот менува: Image -> Податотека
[непроверена преработка][непроверена преработка]
с (Бот менува: Image -> Податотека)
[[ImageПодатотека:Aldo-Kliman.jpg|thumb|200px|Алдо Климан]]
'''Алдо Климан''' (роден на [[9 ноември]] [[1950]] во [[Битола]]) е поет, раскажувач, литературен критичар, полемичар, антологичар, преведувач, новинар, издавач и собирач на македонски старини. Се занимава и со графички дизајн. Во [[2005]] година снимил документарен филм “Од Ровињ до Венеција со батаната Фиамита” (“Da Rovigno a Venezia con la batana Fiamita”), премиерно прикажан на [[16 септември]] 2005 во [[Ровињ]].
 
941.847

уредувања