Разлика помеѓу преработките на „Теночтитлан“

Додадени 34 бајти ,  пред 11 година
с
Бот Додава: pms:Tenochtitlán; козметичке промене
с (Бот Додава: pms:Tenochtitlán; козметичке промене)
[[СликаПодатотека:Tenoch2A.jpg||десно|мини|400п|Тенохтитлан со поглед на исток]]
'''Теночтитлан''' бил главен град на [[Ацтечка Империја|царството на Ацтеки]]. Се наоѓал на остров на езерото [[Текскоко]], таму каде што е денес градот [[Мексико Сити]]. Тенохтитлан на врвот од својата моќ, бил еден од најголемите градови на светот со околу 200.000 жители.
 
Градот го уништиле шпанските [[конквистадор]]и во [[1521]] година. На неговите урнатини е изграден денешниот град [[Мексико Сити]], а езерото Текскоко постепено е исушено.
 
== Референци ==
{{reflist}}
 
[[no:Tenochtitlan]]
[[pl:Tenochtitlan]]
[[pms:Tenochtitlán]]
[[pt:Tenochtitlán]]
[[qu:Tenochtitlan]]