Разлика помеѓу преработките на „Аеродром Амстердам“

Додадени 60 бајти ,  пред 12 години
с
Бот менува: Image -> Податотека, Септември -> септември, Октомври -> октомври
с (Бот менува: Image -> Податотека, Септември -> септември, Октомври -> октомври)
 
'''Меѓународниот аеродром во Амстердам''' (IATA: AMS, ICAO: EHAM), е еден од најголемите аеродроми на светот. Официјалното име на аеродромот е Амстердам Шипхол. Шипхол е еден од најфрекфентните аеродроми во [[Европа]], заедно со аеродромите во Лондон, [[Аеродром Франкфурт|Франкфурт]] и [[Аеродром Париз Де Гол|Париз Де Гол]]. Во [[2007]] година, преку аеродромот беа превезени 47,793,602 патници, што го прави петти најзафатен аеродром во Европа, после Лондон, Париз, Франкфурт и Мадрид. Аеродромот е изграден како еден голем терминал кој е поделен во три хали за заминување. Третата хала беше проширена во 2007 година со уште еден дел наречен терминал 4. Поради презафатеност на аеродромот и поради високите такси кои се плаќаат за услуги на аеродромот, некои од ниско буџетните авиокомпании се одлучија своите летови да ги пренасочат кон помали аеродроми, како што се аеродромите во Ајндховен и Ротердам. Амстердам Шипхол аеродромот е база на КЛМ, Трансавиа и Мартин Ер, како и Northwest Airlines од САД во кооперација со КЛМ.
[[ImageПодатотека:Airbus A330-203 - KLM - PH-AOF - EHAM.jpg|thumb|десно|KLM флота на Амстердам Схипхол]]
 
==Историја==
 
Амстердам Шипхол аеродромот започна со работа на 16 Септемврисептември 1916 година, како воена база. Кога цивилното воздухопловство започна да го користи аеродромот, базата беше наречена Schiphol-les-bains. Аеродромот има добиено преку 120 награди за успешност. Во 1980, 1981, 1984, 1985, 1986, 1990 и 2003 беше прогласен за најдобар аеродром во глобални рамки.
 
==Инциденти==
 
14 Ноември, 1946 - Даглас Ц-47 опериран од КЛМ на доаѓање од Лондон, во лоши временски услови, по две откажувања за слетување, на третиот пат, пилотот реализира дека не е наместен во согласност со насоката на пистата и прави остар лев круг, но поради тоа што бил премногу блиску до земјата, авионот со едното крило ја допира земјата при што се урива и 26 патници се прогласени за загинати.
4 Октомвриоктомври 1992 - Боинг 747 Карго верзија на Израелската авиокомпанија Ел Ал, веднаш по полетувањето ги губи двата авиона на десното крило и се урива во населена населба во близина на аеродромот, вкупно 47 патници умираат.
 
 
==Инфраструктура==
[[ImageПодатотека:Schiphol-plaza-ns.jpg|thumb|right|Влез на аеродромот]]
Амстердам Схипхол аеродромот има оставено голем простор за продавници, како извор на профит како и забава за патниците. Схипхол Плаза е трговски центар пред чекирање, така што покрај патнициите, може да биде користен и од луѓе кои не користат никакви аеродромски услуги. Постои супермаркет, ресторани кои се отворени до полноќ секој ден во неделата. Исто така постои и голема тераса за набљудување на авионите.
 
 
===Оддел 2===
[[ImageПодатотека:Towers Schiphol small.jpg|right|thumb|upright| Контролната Кула на аеродромот во Амстердам]]
====Крило Д====
*[[Aer Lingus]] (Белфаст, Корк, Даблин)
*[[KLM]] (Абу Даби, Абуџа, Акра, Адис Абеба, Алма Ати, Аруба, Атланта, Бангкок, Пекинг, Бонаире, Каиро, Кејптаун, Ченгду, Чикаго, Куракао, Далас, Дамаскус, Дамам, Дар ес Салам, Делхи, Детроит, Доха, Дубаи, Ентебе, Гвајакили, Хонг Конг, Хјустон, Хидерабад, Џакарта, Јоханесбург, Кано, Карачи, Картум, Килиманџаро, Куала Лумпур, Кувајт, Лагос, Лима, Лос Анѓелес, Манила, Мексико Сити, Монтреал, Мускат, Мумбаи, Најроби, Пудонг, Сингапур, Ст. Маартен, Сурабаја, Њујорк, Осака, Панама, Парамарибо, Кито, Сан Франциско, Сао Паоло, Сеул, Шангај, Сингапур, Тајпеј, Техеран, Тел Авив, Токио, Торонто, Триполи, Ванкувер, Вашингтон)
** oперирано од [[PrivatAir]] (Хјустон)
[[ImageПодатотека:Boeing 757-251 - Northwest Airlines - N538US - EHAM.jpg|right|thumb|upright| Northwest флота]]
*[[Northwest Airlines]] (Бостон, Детроит, Хартфорд, Мемфис, Минеаполис, Мумбај, Нуарк, Портланд, Сиетл)
*[[Singapore Airlines]] (Сингапур)
941.847

уредувања