Џон Рокфелер: Разлика помеѓу преработките

Додадени 32 бајти ,  пред 13 години
с
Бот менува: cite web -> цитирана веб страница
[непроверена преработка][непроверена преработка]
(шаблонот)
с (Бот менува: cite web -> цитирана веб страница)
| data1 = {{profit}}'''$318,3 милијарди''', според „Богати луѓе низ историјата“ (2008), базирано врз информации на [[Форбс]] - февруари 2008.
}}
'''Џон Дејвисон Рокфелер''' (8 јули 1839 &ndash; 23 мај 1937) бил [[САД|американски]] [[индустрија|индустријалец]] и филантроп. Рокфелер ја развивал нафтената индустрија и ја дефинирал современата [[филантропија]]. Во [[1870]] година, ја основал компанијата [[Стандард Оил]] и ја водел сè до своето пензионирање во 1897 година.<ref>{{citeцитирана webвеб страница |url=http://www.bgsu.edu/departments/acs/1890s/rockefeller/bio2.htm |title=John D. and Standard Oil |accessdate=2008-05-13 |publisher=Bowling Green State University}}</ref>
 
==Референци==
941.847

уредувања