Разлика помеѓу преработките на „Југославија“

Додадени 30 бајти ,  пред 10 години
с
Бот менува: Image -> Податотека
с (Бот менува: Image -> Податотека)
{{внимание}}
[[ImageПодатотека:Flag of SFR Yugoslavia.svg|thumb|200px|Знамето на Југославија од 1945 до 1992]]
[[ImageПодатотека:AleksandarI-Karadjordjevic.jpg|thumb|200px|Александар I Караѓорѓевиќ - Обединувач на Југословенските народи. Крал на СХС 1921-1929, Крал на Југославија 1929-1934.]]
'''Југославија''' е име што означува три различни но последователни политички ентитети што постоеја во поголемиот дел од 20-от век на [[Балкански Полуостров|Балканскиот Полуостров]], а во чии рамки спаѓаа јужнословенските земји (меѓу кои и [[Република Македонија]]), со исклучок на [[Бугарија]].
 
941.847

уредувања