Разлика помеѓу преработките на „Cogito ergo sum“

Додадени 18 бајти ,  пред 12 години
с
Бот менува: cite book -> цитирана книга
с (Бот Менува: ca:Cogito, ergo sum)
с (Бот менува: cite book -> цитирана книга)
'''Cogito, ergo sum''' (со значење: „Мислам, значи постојам“) е [[философија|филозофска]] изјава на [[латински]] користена од [[Рене Декарт]]. Денес се смета за основа на [[западна философија|западната философија]]. Едноставното значење на оваа фраза е дека ако некој се исчудува дали постои или не, тогаш тоа е доказ дека постои, бидејќи постои „јас“ кој размислува.<ref>{{citeцитирана bookкнига | last = Baird | first = Forrest E. | authorlink = | coauthors = Walter Kaufmann | title = From Plato to Derrida | publisher = Pearson Prentice Hall | year = 2008 | location = Upper Saddle River, New Jersey | pages = | url = | doi = | id = | isbn = 0-13-158591-6 }}</ref>
 
==Референци==
941.847

уредувања